Cumartesi , Ekim 31 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi Sorular / Ergenlik Döneminde Kızların Sorduğu Sorular

Ergenlik Döneminde Kızların Sorduğu Sorular

Ergenliğin erken başlaması ne demektir ?
Genel olarak kızlarda 8 yaşından erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinden birisinin veya birkaçının birlikte başlaması erken ergenlik olarak kabul edilir. Erken ergenlik meme gelişiminin erken olması şeklinde kızlarda daha sık görülür. Bunun yanında tek başına genital kıllanma veya adet kanaması şeklinde de erken ergenlik başlayabilir. Kızlarda bu şekilde görülen erken ergenlik genellikle hormonal kaynaklı değildir. Bununla birlikte erken ergenlik bazen önemli bir hastalığa bağlı olabilir veya hemen tedavisi gereken özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle bu tür sorunu olan çocukların çocuk endokrinolojisi uzmanlarına gönderilmeleri gereklidir.
Erkeklerde erken ergenlik daha seyrek görülür ve genellikle önemli bir neden bağlıdır. Böyle erkek çocukların vakit geçirilmeden hekime götürülmeleri gereklidir.
Ergenlik kaç yaşında ve nasıl başlar ? 
Ergenlik belirtileri kızlarda 8-13 yaşlar arasında (ortalama 11-11.5 yaş), erkeklerde 9-14 yaşa arasında (ortalama 11.5-12 yaş) başlar. Ergenlik belirtilerinin başlaması ve ilerlemesi kızlar ve erkekler arasında farklılık gösterir. Genel olarak ergenlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile başlar. Kızların %15’inde ilk bulgu genital bölgede kıllanma, nadiren de adet kanamasının başlaması olabilir. Erkeklerde testis büyümesini farketmek zor olduğundan genital kıllanmanın ilerlemesi ile ergenlik değerlendirilir.
Kızlarda ergenlik kaç yaşında ve nasıl başlar ?
Ergenlik belirtileri kızlarda 8-13 yaşlar arasında (ortalama 11-11.5 yaş), erkeklerde 9-14 yaşa arasında (ortalama 11.5-12 yaş) başlar. Ergenlik belirtilerinin başlaması ve ilerlemesi kızlar ve erkekler arasında farklılık gösterir. Genel olarak ergenlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile başlar. Kızların %15’inde ilk bulgu genital bölgede kıllanma, nadiren de adet kanamasının başlaması olabilir.
Memelerim büyüyor utanıyorum ne yapmalıyım?
Kız çocuklarında ergenlik döneminde memelerin büyümesi normal birşeydir. Artık çocukluktan çıkıp genç kız olmaya başlangıçtır, utanılacak bir durum yoktur.
Kızlarda ergenlik ne zaman başlar?
Ergenlik daha 7 yaşındayken de başlayabilir ya da 13 yaşına kadar başlamayabilir, ama genellikle 10 yaşındayken başlar. Süreç 1,5 ile 4 yıl arası bir zaman alabilir. Genel olarak, genç kızlar ilk adetlerini göğüs gelişiminin ilk belirtilerini gördükten yaklaşık 2-3 sene sonra bekleyebilirler.
Yüzümde sivilceler çıkıyor nasıl geçer?
Ergenlik yaşındakilerin yüz omuz sırt ve karınlarında görülürler. Siyah noktalar beyaz benekler kırmızı veya mor lekeler halindedirler. İçleri cerahat dolu bu sivilcelere; akne de denir. nedeni; yağ bezlerinin tıkanmış olmasıdır. Ergenlik sivilceleri kendiliğinden kaybolur. Sıkmamak oynamamak gerekir. Tedavinin ilk şartı sabırdır. Yüzü günde 3-4 kere kükürtlü sabunla yıkamakta fayda vardır. Bu arada baharatlı yiyecekler, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve çikolatayı terketmek gerekir. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.

1 Yorum

  1. 12 yaşındayım halen adet olmadım vede çok akıntım oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir