Cumartesi , Ekim 31 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir?

Ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir?

Erkeklerin ergenliğe girerken gördüğü rüya, ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir? gibi merak edilen konular vardır. Özellikle ergenliğe giriş dönemlerinde rüyalar başlar. Ergenliğe girerken görülen rüyalarda ne görülür diye kızlar ve erkekler merak etmektedir. Bu rüyalar genelde cinsel içeriğe sahip erotik rüyalardır. Bu rüyalar ıslak rüya olarakta bilinir. Islak rüya (gece boşalmaları) kişi uyurken meydana gelen boşalma ve orgazmlardır. Bütün yaşlardaki erkeklerin başına gelebilir ama en yaygın olarak ilk ergenlik yılları sırasında görülür. Bu rüyalar cinsel gelişmenin normal bir parçası olarak düşünülür. Uyku sırasında boşalmalar ergenlik çağında, 12 ve 18 yaşları arasında en yaygındır. Birçok genç yetişkin için bunlar, ergenliğin başladığının ilk işaretleridir.

Sözlükte “rüya görmek, ergenlik çağına ulaşmak” anlamlarına gelen ihtilâm, dinî bir kavram olarak, buluğ çağına ulaşmak ve yetişkin erkek veya kadının uykuda orgazm olması, rüyasında cinsel tatmine ulaşmasını ifade eder.

İhtilâm, guslü gerektiren mânevî kirlilik hallerinden biridir. Rüya gören olan kişi, gusul abdesti almadan namaz kılamaz, Kur’ân-ı Kerim veya Kur’ân’dan âyet okuyamaz ve bunlara dokunamaz, Kabe-i tavaf edemez, camiye giremez. Oruçlu iken ihtilam olmak, oruç, itikaf, hac gibi ibadetlere zarar vermez. Bir kimse, rüyasında cinsel münasebette bulunduğunu görse de, uykudan uyandığında ıslaklık görmemesi halinde gusletmesi gerekmez. Buna karşılık, rüya gördüğünü hatırlamamakla birlikte, uyandığında meni görmesi halinde gusletmesi gerekir. Ancak görülen ıslaklığın meni mi yoksa başka bir şey mi olduğu hususunda şüpheye düşülmesi halinde ise, yıkanması gerekir. İhtilâm, kişinin çocukluk döneminden çıkıp, ergenliğe ulaştığının bir göstergesi olarak kabul edilmiştir.

Uyandığınızda iç çamaşırınızda veya pijamanızda ıslak, yapışkan bir leke buldunuz mu? İlk başta altınıza kaçırdığınızdan endişe edebilirsiniz. Ama ergenlik çağındaysanız muhtemelen ıslak rüya gördünüz. Uzmanlar ıslak rüyalara “uykuda boşalma” derler.

Islak rüya, uyurken boşalmanızdır. Boşalmak, penisinizden semen (sperminizi içeren sıvı) bırakmak demektir. Genelde ıslak rüyalar cinsellik ile ilgili bir rüya gördüğünüzde meydana gelir. Rüyayı hatırlayabilirsiniz de hatırlamayabilirsiniz de. Islak rüya yaşamak için mastürbasyon yapmanız gerekmez. Penisinize dokunmadan da boşalabilirsiniz. Gece uykuda oluşan ereksiyon ve bunun peşinden gerçekleşen meni boşalması erkeğin cinsel aktivitenin, cinsel sağlığın ve cinsel yönden güçlü olmanın bir belirtisidir. Doğal olarak erkenlik döneminde ve genç erişkinlerde gece boşalması sık olarak görülür ve yaşın ilerlemesi ile birlikte giderek azalır. Gece boşalmalarının sıklığını belirleyen bir başka faktör ise uyanıkken, günlük yaşamınızı sürdürürken görülen boşalma sıklığıdır.

Islak rüyalarda boşalmayı önleme
Sağlıklı bir erkekte gün boyu üretim sonucu vücudun içindeki depolarda ve kanallarda biriken cinsel salgıların boşaltılması deşarjı için gerekli olan ve normal olarak kabul edilen gece boşalmasını önlemek çok mümkün değildir.
Depolarda ve kanallarda biriken cinsel salgının doğal yollarla yani cinsel ilişki ile veya mastürbasyon ile azaltılması sonucunda gece boşalmalarının azaldığı bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. Bir kişi gece boşalmalarından rahatsızsa veya sosyal olarak mesela misafirlikte, okulda, askerde ise doğal olarak bu gece boşalmalarından rahatsız olabilir. Bu bakımdan gece boşalmaları tamamen önlenemesede sayılarının azaltılması için mastürbasyon yapılabilir.

Islak rüyalar (gece boşalması) ve ergenlik
Gece boşalmaları kişinin cinsel aktivitesi, cinsel gücü, cinsel sağlığı ve cinsel salgı salınması miktarı ile alakalı bir durumdur. Dolayısıyla gerek cinsel dürtüleri artıran erkeklik hormonunun (testosteron hormonu) daha fazla salgılandığı ergenlik ve genç erişkin yaşlarda daha fazla salgılandığı gerekse bu salgı birikiminin çok harcanmadığı durumlarda gece boşalmaları daha sık görülebilir. Erkeğin yaşlanması ile birlikte gece boşalma miktarı ve sayısında azalma görülür. Aynı şekilde evli ve düzenli bir cinsel ilişkisi olan, içeride biriken cinsel salgıyı düzenli olarak boşaltan erkeklerde gece boşalması çok daha az sayıda görülür.

Sebepleri nelerdir?
Ergenlik çağında vücudunuz erkeklik hormonu testosteron üretmeye başlar. Vücudunuz testosteron üretir üretmez sperm boşaltabilir. Yani artık yetişkinliğe girdiniz ileride baba olmak isterseniz bir yumurtayı dölleyebilirsiniz. Bu, karşı cinsle cinsel birliktelik yaşarsanız hamile bırakabileceğiniz anlamına da gelir. Ergenlik çağında günün farklı zamanlarında, okulda, TV izlerken, duşta ereksiyon olmaya başlarsınız. Uyurken bile ereksiyon olabilirsiniz. Semen vücudunuzda birikebilir. Semenin boşalmasının tek yolu ıslak rüyayla olur.

Sık sık rüya görmekde bir sorun var mı?
Islak rüyalar büyümenin normal bir parçasıdır. Islak rüyaları kontrol etmek veya durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Sık sık ıslak rüya görseniz bile bu sizde sorun olduğunu göstermez. Bazı erkekler haftada birkaç kere ıslak rüya görürler. Bazı erkeklerse daha az rüyada ıslanırlar. Mastürbasyon yaparak veya cinsel ilişki yaşayarak boşaltmaya başladığınızda daha az ıslak rüya görebilirsiniz.

Herkes ıslak rüya görür mü?
Islak rüya görmeniz için ergenlik çağına girmeniz ve testislerinizin sperm üretebilmesi gerekir. Ergenlikte ıslak rüyalar çok yaygındır.

Islak rüya görmezsem bende sorun mu vardır?
Her ergen erkek ıslak rüya görmez. Islak rüya görmemeniz sizde bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Kızlar ıslak rüya görür mü?
Islak rüyaların genelde sadece erkeklere özgü olduğu düşünülür ama kadınlar da ıslak rüya yaşayabilir. Aynı erkekler gibi, kadınlar da erotik rüyalar görebilir ve bunlar bazen orgazma neden olabilir. Erkeklerin aksine uyurken yaşanan kadın orgazmının kanıtları daha kapalıdır, o yüzden erkeklerinki kadar tartışılmaz. Ayrıca, kadınlar erkeklerden daha az ıslak rüya görmeye yatkındır çünkü genital organları, uyurken dokunmaya ve uyarılmaya erkeklerin genital organlarından daha duyarsızdır.

Islak rüya görürsem ne yapmalıyım?
Uyandığınızda temizlenin. Vücudunuzda yapışken sperm bırakmak enfeksiyona yol açabilir. Penisinizi ve testislerinizi, sünnetli değilseniz sünnet derisinin altındaki bölgeyi de sabun ve suyla yıkayın.
Islak rüyalar görmek veya görmüş olduğunuz belli bir ıslak rüya hakkında suçlu veya rahatsız hissediyorsanız biriyle konuşun. Doktor, anne baba, danışman veya güvendiğiniz başka bir yetişkinle konuşun. Bir çok tıp doktoru ve çocuk psikoloğu, anne babaların çocuklarını ıslak rüya yaşaması konusunda azarlamaması gerektiğini çünkü çocukların bunları kontrol edemediğini söyler. Bir çocuk ıslak rüya hakkında soru sorduğunda doktorlar genelde anne babanın bunun büyümenin normal bir parçası olduğunu açıklamalarını tavsiye eder.

Bunu okudunuz mu?

Çocuklarda ergenlik belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda sizlere ergenlik belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Ergenlik dönemi belirtileri hakkında bilgi edinmek için …

1 Yorum

  1. bizim sınıfta erkekler rüya gördüm gibi konuşuyorlardı merak ettim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir