Salı , Ekim 20 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenliğe girme nedir?

Ergenliğe girme nedir?

Ergenlik çocukların büyüdüğünün göstergesidir. Ergenlik (puberte), insanlarda meydana gelen “yetişkinliğe ilk adım” evresidir. Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir. Ergenlik, bireyde çocuksu tutum ve davranışlarının yerini yetişkinlik tutum ve davranışlarının aldığı, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı, bireyin erişikin rolüne psikolojik ve somatik olarak hazırlandığı dönemdir.

Ergenlik insan yaşamının 11-18 yaşları arasındaki dönemdir. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal birtakım değişiklikler ortaya gelir. Bunun ilk belirtisi tüylenmedir. Genital bölgedeki tüylerin ve koltuk altındaki tüylerin renkleri değişir, kıvrılmaya başlar. Kızlarda mineteşekülatı belirmeye başlar. Bu önce küçük bir kabarıklıktır. Daha sonra ele gelen halka şeklinde kıkırdakımsı bir yapı oluşur. Yaklaşık bundan 1 yıl sonra kız çocukları âdet görür. Âdet görene kadar olan dönemde kız çocuğu en yüksek hızda uzamasını gösterir. Bu dönemde boy yaklaşık 10 cm’ye kadar uzar. Erkek çocuklarda tüylenmeye eşlik ederek hayalardaki scrotum derisindeki renk kahverengi olmaya ve penisin boyu uzamaya başlar. Halk arasında ergenliğe girmiş, ergenlik döneminde gibi konuşmalar duyabilirsiniz. Ergenliğe girme nedir diye düşünüyorsanız aşağıdaki durumları yaşıyorsanız sizde ergenlik çağına girdiniz.

Ergenliğe giren kızlarda görülen değişiklikler:

  • Vücut ağırlığı 6-18 kg artar. Boyları 10-20 cm uzar.
  • Göğüsler belirginleşir (telarj), adet kanaması başlar (menarj), cinsel (genital) bölgelerde ve koltuk altlarında kıllanma meydana gelir (pubarj).
  • Hormonal salgılar arttığı için deri yağlanır ve sivilcelenme olur.

Overler (yumurtalık), foliküllerde her ay bir ovumu (yumurta hücresi) geliştirir. Yumurta, Ovaryum folikülünden, fallop tüplerinden biri aracılığıyla uterus a(rahim) geçer. Eğer bu yumurta bir spermle döllenirse rahme implante olur ve orada bir fetüs, plasenta ve fötal(fetal) membranlar gelişir. Yumurta döllenmezse “adet kanaması” (menarj) yolu ile vücuttan atılır.

Ergenliğe giren erkekler görülen değişiklikler:

  • Vücut ağırlığı 7-20 kg artar. Boyları 10-30 cm uzar.
  • Ses çatallaşmaya başlayarak erkeğe has biçimde kalınlaşır.
  • Deri yağlanır ve sivilce çıkar.
  • Pubertal atılım adı verilen boyca uzama, hacimce irileşme başlar. Kas dokusu artarak vücuda iri erkeksi görünüm verir.
  • Yüz, kollar, corpus penis (penis cismi) hariç genital alan, göğüs ve bacaklar erkeğe has biçimde tüylenir.
  • Androjen (erkeklik hormonu) salgısının zirve yapması nedeniyle penis ve testisler olgunlaşmaya başlar. Bu da peniste erektilite (ereksiyon) ve uyarılabilme (excitability) kabiliyeti artar, testisler erkek gamet (üreme hücresi) olan spermleri üretmeye başlar.

Gelen aramalar:

  • 9 yaşında ergenliğe girilir mi

Bunu okudunuz mu?

Ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir?

Erkeklerin ergenliğe girerken gördüğü rüya, ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir? gibi merak edilen konular vardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir