Cumartesi , Eylül 26 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenliğe Nasıl Girilir?

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Ergenlik hormonel dengelerin değişimi ile birlikte çocuğun erişkin olma yolundaki ilk adımıdır. Ergenlik, büyüme çağının sadece bir parçasıdır ve çocuğun cinsel olgunluğa geçişinin göstergesidir. Büyüme, ergenlik dönemi sona erdikten sonra da uzun bir süre devam eder.

Ergenliğe nasıl girilir?, ergenlik son derece doğal bir dönemdir. Kız ve erkek herkesin yaşayacağı bir süreçtir. Bu dönemde vücutta önemli değişimler meydana gelir. Bireyler çocukluk evresi özelliklerinden, yetişkinliğe adım atmaya başlarlar. Vücutta olan değişimlerin önemli bir bölümü ergenlik döneminin ilk aşaması olan erinlik çağında gerçekleşir. Ergenlik çağı sonrasında olan değişimler daha yavaş şekilde meydana gelir. Bu değişimler eski yıllardan itibaren bilinmektedir. Değişime uğrayan bedenin kişinin davranışlarına ve bu dönemden itibaren yönelişlerine yaptığı etkilerde bilimsel olarak çalışmalara konu edilmiştir. Hızlı vücut değişimleri sonucunda kişinin bunlara intibakı zorlaşmakta ve güvensizlik sorunu oluşmaya başlamaktadır. Özellikle cinsel organlarda olan değişimler, insanların buna intibakını güçleştirmektedir. Yetersiz intibak nedeniyle kişiler ergenlik döneminde çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu değişimler kızlar ve erkeklerde farklı dönemlerde başladığı gibi, cinsiyete göre farklı değişimler olmaktadır.

Ergenliğe girişi belirleyen değişimler

Kıllar: Erinlik dönemine girenlerde vücuttaki belli yerlerdeki kıllar büyümekte, ergenliğin sonuna kadar kıllar bükümlü hale gelmektedir.

Ay hali: Ay hali yani adet görme kızların cinsi olgunluğuna işaret olarak görülmektedir.

Islak geceler: Erkeklerde ergenlik döneminde cinsi organlarının gece salgı yapmasının erkeği cinsi olgunluğa ulaştırdığı kabul edilir. Bu penisten sıvı gelmesiyle olur. Erkekte bu şekilde üreme organından fazla semenin atılması normal kabul edilir. Fakat bu durum her çocukta meydana gelmez. Bu şekilde ıslak geceler ayrıca erinliğe girildiği dönemde değil, erinliğin ortasında meydana gelir. Bu nedenle kişinin erinliğe girdiğini belirlemez.

Akıl dişi: Kişilerde akıl dişinin çıkmış olması, ergenlik döneminin başlangıcı olarak görülmüştür. Fakat ergenliğe girildiğini gösteren sağlam bir belirti değildir.

Ergenliğe girişte olan fiziksel değişimler

Ergenlik hala daha anlaşılması güç bir dönemdir. Bu süreç her gencin gelişimine katkıda bulunmakta ve değişimlerin bariz şekilde görüldüğü bir dönemdir. Daha çok psikolojik, biyolojik ve sosyal gelişmenin, olgunlaşmanın olduğu dönem, kişinin çocukluktan ergin olmaya adım attığı bir süreçtir. Bu kızlar ve erkeklerde belli biyolojik değişimlerle başlamaktadır. Kızlar 9-12 yaşlarında, erkekler 12-14 yaşlarında bu değişimlere girerler. Özellikle boy ve ağırlık yavaş bir halden, hızlı bir döneme girerek belirgin hale gelir. Daha sonra cinsel özelliklerdeki değişimler olmaya başlar.

Erkeklerde cinsel bölgede tüylerin oluşmaya başlaması, yüzünde bıyık ve sakal tüylerinin çıkmaya başlaması ve seste değişimler olmaya başlar. Kızlarda vücutlarındaki değişimlere hazırlıklı olmalı. Çünkü omuzlar yuvarlaklaşır, kalça genişler, bel incelmeye başlar. Bunlar kadınlık özelliklerinin çizildiği belirtilerdir. Boy uzaması kişinin ergenlik dönemine girdiğinin en önemli belirtisidir. Kişiler henüz anne rahminde bile büyümeye maruz kalır. Özellikle doğumdan sonraki 2 yıl içinde bu bariz şekilde görülür. Daha sonra büyüme yavaşlar. Ergenlik dönemine girilmeye başlandığında, yeniden gelişme hızlanır ve boy hızla uzamaya başlar. Kızlarda boy uzaması erkeklerden daha önce olmaktadır. Ancak erkekler 15 yaşından itibaren kızları uzamada geçmeye başlıyor. Fakat bunda genetik etkenler ve kişisel farklılıklar da etkili olmaktadır.

Ergenlikte başka bir belirti kişilerin kilo almaya başlamasıdır. Sadece boy uzaması kriter olarak değerlendirilmemelidir. Boy ve kilo aynı paralellikte olmalıdır. Bu şekilde boyun uzaması, kilonun artmasıyla birlikte, kişinin kolları daha fazla kuvvetlenmeye başlar.

Ergenlikte bireylerdeki cinsel gelişim, kızlarda göğüslerin büyümesi, erkek çocuklarda sakal ve bıyıkların çıkmaya başlaması ikinci derecede cinsel nitelikleri oluşturur. Fiziksel gelişimde seks organlarının gelişimi önemli olmaktadır. Kız çocuklarında adet görmek fiziksel olgunluk olarak görüldüyse de, adet görüldüğünde henüz yumurta gelişimi olmamaktadır. Bu dönemde yumurta gelişimi sadece % 30 seviyelerinde olur. Gelişmenin tamamlanmasında testis ve yumurtalıklar gelişir, fakat yumurtlama daha sonradan oluşur.

Bunu okudunuz mu?

Ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir?

Erkeklerin ergenliğe girerken gördüğü rüya, ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir? gibi merak edilen konular vardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir