Cumartesi , Eylül 26 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenlikte aileye düşen görevler nelerdir?

Ergenlikte aileye düşen görevler nelerdir?

Ergen her şeyden önce anlaşılma ve değer görme duygusunu yaşamalıdır. Bu nedenle ebeveynin bu duyguları yaşatma adına söz ve davranışları konusunda hassas olması gerekir. Aksi takdirde ergen bu duygularını tatmin adına farklı çevrelere ihtiyaç duyacaktır.

Ergenle fikir alışverişleri yapılmalı; ergen, aile konuları dışında tutulmamalıdır. Çeşitli sorun ve konularda ergen objektif bir biçimde saygıyla dinlenmeli ve ortak paydalar bulunmaya çalışılmalıdır.
Nasihatler genellikle işe yaramaz, sadece ergenin o an ebeveyni dinlemesini sağlar, uzun vadede çözüm değildir. Ergenin arkadaşları eleştirilmemeli, ebeveyn bu konuda ergenin arkadaşlarını tanıma yoluna gitmeli ve bunu çocuğuna hissettirmelidir.

Akabinde şayet hoş olmayan bir durum varsa bu, ergenle paylaşılabilir. Fakat tanımadan eleştirmek ergenin ebeveynini haksız bulmasından başka bir işe yaramaz.

Sevgi eksik edilmemelidir. Evdeki genel ortamın gergin olmamasına dikkat edilmelidir. Ergenlik dönemi çatışmalı ve gergin geçiyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır.

Ergenin davranışlarında her zaman mantık aramanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ergen yaşamı, giyinişi, süslenmesine ilişkin karar alırken durumu ergenle tartışırken onun düşünce ve önerilerine anlayış ve saygı gösterin. Ergenlere yapılan konuşma ve tartışmaları, onları korkutarak ve yıldırarak kesmeyin. Ergen tutum ve davranışlarına biçim ve yön verirken öğüt vermekten kaçının. Bütün amaç, beklenti ve isteklerimizin hemen o anda gerçekleşemeyeceğini bilin ve sabırlı olun. Her zaman yetişkinlerden öğrenecek bilgiler, deneyimler, olduğunu bilin ve ona göre yaklaşın. Dünyada ergen olmaktan daha zor bir şey varsa o da ergenlik çağındaki bir gencin anne babası olmaktır.

Eğer bir anne baba olarak ergenlik döneminde çocuklarımıza yardımcı olmazsak, onları kaybeder ve daha sonraki dönemlerde ciddi zorluklar çekeriz.

Bunu okudunuz mu?

Ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir?

Erkeklerin ergenliğe girerken gördüğü rüya, ergenliğe girerken görülen rüyalar nelerdir? gibi merak edilen konular vardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir