Salı , Ekim 20 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi Sorular / Ergenlik Döneminde Erkeklerin Sorduğu Sorular

Ergenlik Döneminde Erkeklerin Sorduğu Sorular

Ergenlik gecikmesi olan erkek çocukları ne zaman tedavi edilmelidir ?
Erkek çocuklarda ergenlik gecikmesi sık olmayarak kalıcı bir bozukluğun sonucu olabilir. Bu nedenle 14 yaşını geçtiği halde ergenlik belirtileri başalmayan çocuklarda bazı hormonal tetkikler yapılır ve kemik yaşları değerlendirilir. Bu tetkikler ile belirli bir neden bulunamayan ve ailesinde ergenlik gecikmesi olan çocuklara bir süre erkeklik hormonu (testesteron) verilmesi gereklidir. Bunun için çocukların kemik yaşlarının en az 12 yaş olmasına dikkat edilmelidir. Bu tadavinin amacı çocukların ergenliğe girmesini hızlandırmaktır. Belli bir süre sonra (3-6 ay) hormon tedavisi kesilir ve çocukların kendiliğinden ergenliğe girmesi beklenir. Böyle bir tedavinin mutlaka çocuk endokrinolojisi uzmanlarınca yapılması gerektiği unutulmamalıdır. (Ergenlik Nedir,Puberte İlk Adet Görme,Genç Kız Sağlığı Cinsel Gelişim Kızlarda Ergenlik Sorunları, Erken Ergenlik Belirtileri,Menarş gibi sorular konu ile ilgili olarak sitemizde cevaplanmıştır)
Ergenlik döneminde erkek çocuklarda meme büyümesi olması normal midir ?
16 yaş arasındaki erkek çocukların %40’ından fazlasında geçici meme büyümesi olmaktadır. Buna tıp dilinde “jinekomasti” denilmektedir. Bu durum en sık 14 yaş civarında görülmektedir. Ergenlik dönemindeki erkek çocuklarda görülen meme büyümesinin nedeni belli değildir. Bu çocukların meme dokusunun östrojen denilen ve meme dokusunu büyüten hormona karşı hassas olduğu ileri sürülmektedir. Bu dönemdeki meme büyümelerinin % 75’i ilk 2 yıl, %90’ı 3 yıl içinde kendiliğinden küçülür. Geri kalan % 10’ununda meme dokusu hem büyük, hem de uzun sürede küçülmeyebilir; bu durumda tıbbi veya cerrahi tedavi gerekebilir.  Bu nedenle ergenlik döneminde görülen meme büyümesini bir hastalık olarak kabul etmemek gereklidir.
Bir erkek beklemediği bir anda erekte olur mu?
Ergenlik döneminde erkekler belirli bir sebep olmaksızın birçok ereksiyon yaşarlar. Bu utandırıcı olsa da normaldir ve muhtemelen diğerleri tarafından o kadar da kolay fark edilmez. Bir erkeğin yapacağı en iyi şey ereksiyonu görmezden gelmek ve normalleşene kadar başka bir şeye konsantre olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir