Perşembe , Ekim 29 2020
Anasayfa / Erkeklerde Ergenlik / Erkek çocuklarının ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır?

Erkek çocuklarının ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır?

Erkeklerde ergenliğin ilk belirtisi testislerin büyümeye başlamasıdır. Ortalama yaş 12 olarak kabul edilmektedir. Çocuk endokrin polikliniklerinde “orşidometre” dediğimiz aletle ölçüm yapıldığında, testis hacminin 4 ml’ye ulaşması, artık testosteron salgılanmasının başladığını ve ergenliğe girildiğini düşündürür. Testislerin büyümeye başlaması ile birlikte torba (skrotum) cildi kalınlaşır ve kızarmaya başlar. Genital bölgede kıllanma, testis büyümesinden 6 ay kadar sonra görülebileceği gibi, eş zamanlı da başlayabilir. Sadece genital bölgede tüylenme görülmesi, ergenliğe girildiğini göstermez. Erkek çocuğun ergenliğe girmesi için mutlaka testislerin büyümesi gereklidir. Testislerin büyümesi 3-5 yıl devam eder. Erişkin testisler 20 ml hacmindedir. Genital bölgedeki tüylenme de yıllar içinde artar ve bacak arasına da yayılabilir. Koltuk altında tüylenme, genital bölgedeki tüylenmeden ortalama 2 yıl sonra başlar ve genellikle 14-15 yaşlarında belirir. Yüz kıllarının çıkışı daha da geç dönemde gerçekleşir. Bir delikanlı her gün tıraş olmak zorunda kaldığında, genellikle artık tam erişkin olmuş demektir.

Vücut ağırlığı 7-20 kg artar. Boyları 10-30 cm uzar. Ses çatallaşmaya başlayarak erkeğe has biçimde kalınlaşır. Deri yağlanır ve sivilce çıkar. Pubertal atılım adı verilen boyca uzama, hacimce irileşme başlar. Kas dokusu artarak vücuda iri erkeksi görünüm verir. Yüz, kollar, corpus penis (penis cismi) hariç genital alan, göğüs ve bacaklar erkeğe has biçimde tüylenir. Androjen (erkeklik hormonu) salgısının zirve yapması nedeniyle penis ve testisler olgunlaşmaya başlar. Bu da peniste erektilite (ereksiyon) ve uyarılabilme (excitability) kabiliyeti artar, testisler erkek gamet (üreme hücresi) olan spermleri üretmeye başlar. Kızlara büyük ilgi duyar ve bu ilgisini onlara yansıtır. Kendi zihinlerinde duygusal çatışmalara girerler ve sıkıntıya düşerler.

Penis boyunun büyümesi, ergenliğin ortalarında en üst düzeydedir. Genellikle 13.5-14 yaş grubunda gözlenir. Penis gevşek durumda iken uzatılarak bir cetvel yardımıyla boyu ölçüldüğünde, ergenlik öncesi ortalama 6.2 cm. olan penis boyu erişkinde ortalama 13.2 cm’e ulaşır. Penis boyu kısa ise, penis boyunun kısa olmasına neden olan pek çok endokrinolojik hastalık gözden geçirilmeli ve çocukta bunların olmadığı saptanmalıdır. Penis boyunun uzaması, penisteki reseptörlere testosteronun etkisi ile gerçekleşir.

Erkek çocukta sperm yapımı 12-15 yaşları arasında başlar. “Ejakulasyon”, diğer bir ifade ile meni fışkırtma 13.5 yaş civarında genellikle mastürbasyon sırasında meydana gelir. Daha sonra uykuda devam eder. Ergenlikte erkeklerde prostat, salgı kanalları gibi iç cinsel organlarda 7 misline varan artışlar gözlenir.

Erkeklerde ergenlikte görülen ıslak rüyalar
Ergenliğe giren erkeklere bazen sabahları yatağının meniyle ıslanmış şekilde olacağı anlatılmalıdır. Bunun cinsel ilişkide olduğu gibi, uyarıyla meydana gelen ereksiyon sonucunda gelen meni olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır. Bu gelen sıvı canlı sperm içermekte ve erkekte cinsel üretkenliğin başlamış olduğunu gösterir. Bunlar erkeklerin üreme organlarının gelişmiş olduğunu, onların erişkin olma yolunda ilerlediğini gösterir. Bu gelişim erkeklerde 18-20 yaşlarına kadar devam eder.

Erkeklere ergenlikteki ses değişimi
Ergenlikle birlikte erkeklerde ses değişimi olmaya başlar. Gırtlağında bulunan kıkırdak doku öne çıkar ve sesi kalınlaşır. Sesin önce çatallaştığı, ardından çatladığı görülür. Vücuttaki diğer bölümler gibi, seste değişime uğramaya başlar. Erkeklerde ses tonu ses tellerinin uzunluğu ile gırtlak yapısına bağlı olarak değişir. Büyüme devam ettikçe seste çatallaşma meydana gelebilir.

Erkeklerde ergenlikteki kıllanma
Ergenlikte erkeklerin genital gölgesinde, koltuk altında, yüzde, bacaklarda ve kollarda kıllanma olmaya başlar. Sakallar ise, ergenliğin sonuna doğru çıkmaya başlar. Önceleri tüy şeklinde çıkan sakallar, zaman geçtikçe ve tıraş edilmeye başladıkça sertleşmeye başlar.

 

Gelen aramalar:

  • erkekler ergenliğe nasıl girer
  • erkekler nasıl ergenliğe girer
  • erkek çocuğun ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır
  • erkekler ergenliğe girdiğini nasıl anlar
  • erkeklerde ergenlık nasıl olur
  • ergenliğe nasıl girilir
  • ergenliğe girdiğini nasıl anlarsın
  • erkekler nasil ergenlige girerler

2 Yorum Yapılmış

  1. erkek çocuğun ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır? acaba başka belirtileri ne olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir