Cumartesi , Ekim 31 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Adet kanaması (Regl) kaç gün sürer?

Adet kanaması (Regl) kaç gün sürer?

Adet (Regl) kaç gün sürer?

Adet kanamaları (regl) 2 ile 7 gün arasında normal bir adet döngüsü olarak kabul edilmektedir. Bunun dışındakiler normal olmayan adet kanamalarıdır ve mutlaka bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar da normal bir adet kanamasının 2 ile 7 gün arasında sürebildiği ve kanamanın ilk iki günün şiddetli olduğu üçüncü ve dördüncü günlerde kanamanın yavaş yavaş sona ererek beşinci günün sonunda tamamen bittiğini normal bir adet kanaması olarak kabul etmektedirler. Ancak bazı aylardaki adet kanamaları beşinci veya altıncı günlere kadar da sarkabilmektedir.

Adet kanamasının 1 gün veya 2 günden az sürmesi durumunda kadının mutlaka uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir. Çünkü 1 gün ya da daha az süren kanamalar adet düzensizdir ve bunun altında mutlaka bir başka sorun yatmaktadır. Regl kanamaları kadının adet döngüsünün bittiği günden 21 veya 35. günler arasında gerçekleşmesi gerekmektedir. Her kadının 28 günde bir adet görecek diye bir şartı yoktur. Bundan dolayı 21 ile 35. günler arasında adet görme normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Eğer ki kadın 21. günden önce adet gördüyse ya da 35. günden sonra halen adet görmediyse mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir.

Ergenlik döneminde adet kanaması

Ergenlik dönemi ile başlayan adetler, ilk senelerde düzensiz görülebilmektedir. Bu durum gelişim çağında olan kişiler için normaldir. Yaş ilerledikçe ve hormonal denge düzenlendikçe adet düzensizliği de normale girecektir. Ancak genç kızlarda adet miktarı aşırı veya çok az geliyorsa sebebinin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Puberte dönemi (ergenlik) ile birlikte ilk adet kanamalarını yaşayan genç kızların vücudu fizyolojik olarak büyük bir değişim sürecine girer. Bu süreçte hormonal dengelerin tutarsızlığı nedeniyle kanamaların belli bir düzene sahip olması beklenemediği için, düzensizlik ya da adet olmama normal kabul edilmektedir. Adet kanamalarının başlamasından 2-3 yıl sonra vücut değişim sürecini tamamladığı için bu düzensizlikler ortadan kalkacak, vücut sistematik bir şekilde her ay yumurtlama döngüsünü yaşayacaktır. Bu nedenle ergenlik dönemindeki genç kızların adet kanamalarının düzensizliği hakkında endişe duyulmasına gerek yoktur. Beklemek ve zamana bırakmak gerekir.

Bu dönemlerde az bir miktarda kısa süreli düzensiz kanamalar da gerçekleşebilir. Fakat kanamalar şiddetini arttırırsa, mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından detaylıca araştırılması gerekir. Özellikle ergenlik dönemlerinde adet kanamaları 1 haftadan fazla sürüyor ve miktarından dolayı sürekli ped değiştirme ihtiyacı duyuluyorsa, ihmal edilmemesi gereken bir durum olabilir. Aşırı kanamanın yol açtığı kansızlık sorunu da var olabilir. Bu nedenle müdahale edilmesi gereken bir durum olabileceği için, uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Normal bir adet miktarı ne kadardır?

Adet miktarının ne kadar olduğu ise, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.  Adet miktarının ne kadar olduğu her kadında farklılıklar göstermektedir. Adet miktarının normal olmasıyla ilgili kesin bir söz söylemek de elbette ki zordur. Ancak ortalama rakamlar ile adet miktarının normal veya anormal olduğu konusunda fikir edinilebilir. Adet kanamasının olduğu günlerde 3 veya 4 pedin kullanılması normal bir adet kanamasının yaşandığının göstergesidir. Günlük olarak 5 pedden fazla kullanılması halinde bu durum adet kanamasının anormal veya aşırı olduğunu göstermektedir. Ancak bazı kadınlar kana karşı çok hassas ve titiz olabildikleri için en ufak bir kanama durumunda dahi pedlerini değiştirebilmektedirler. Adet kanamasında önemli olan miktarı değil adetin kaç gün sürdüğüdür. Normal bir adet döngüsü 2 ile 7 günler arasında sürmektedir.

Regl Döneminde Hijyen Nasıl Olmalı?

Adet kanaması (regl) sırasında temiz kalmak, vajinal bölgeyi temiz tutmak ve hijyen son derece önemlidir. Vajina bölgesini temiz tutmak mikroplardan korunmak açısından gereklidir. Adet kanaması sırasında vajinadaki nemli ortam, dışarıdan mikrop kapmaya oldukça elverişlidir. Hem olası mikrobik enfeksiyonlardan korunmak, hem de çevreye koku açısından herhangi bir rahatsızlık vermemek için bu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Adet kanaması sırasında kesinlikle adet kanaması için özel olarak satılan pedler kullanılmalı ve bu pedler gün içinde olabildiğince sık şekilde değiştirilmelidir. Ped değişiminde vajina bölgesinin ılık su ile yıkanması ve ardından da kurulanarak, devamında da kuru kalması sağlanmalıdır. Vajinal bölge asla ıslak kalmamalıdır. Eski inanışlara göre adet döneminde banyo yapılmaz düşüncesi de maalesef doğru değildir. Tam tersi bölge yıkanarak her zaman temiz tutulmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detay ise bölgenin yıkandıktan ve temizlendikten sonra iyice kurulanmasıdır.Adet kanaması sırasında hijyen her zaman önemlidir.

Adet kanaması sırasında temiz kalmak, vajinal bölgeyi temiz tutmak ve hijyen son derece önemlidir. Vajina bölgesini temiz tutmak mikroplardan korunmak açısından gereklidir. Adet kanaması sırasında vajinadaki nemli ortam, dışardan mikrop kapmaya oldukça elverişlidir. Hem olası mikrobik enfeksiyonlardan korunmak, hem de çevreye koku açısından herhangi bir rahatsızlık vermemek için bu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Adet kanaması sırasında kesinlikle adet kanaması için özel olarak satılan pedler kullanılmalı ve bu pedler gün içinde olabildiğince sık şekilde değiştirilmelidir. Ped değişiminde vajina bölgesinin ılık su ile yıkanması ve ardından da kurulanarak, devamında da kuru kalması sağlanmalıdır. Vajinal bölge asla ıslak kalmamalıdır. Eski inanışlara göre adet döneminde banyo yapılmaz düşüncesi de maalesef doğru değildir. Tam tersi bölge yıkanarak her zaman temiz tutulmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detay ise bölgenin yıkandıktan ve temizlendikten sonra iyice kurulanmasıdır.

Bunu okudunuz mu?

Kızlar ilk adeti hangi yaşta görmeye başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genellikle 9-12 yaşları arasında başlar. Ortalama olarak ilk adetin görüldüğü yaş genellikle …

1 Yorum

  1. benim adet kanamalarım bazen az oluyor daha yeni yeni oluyorum Eylül ayında ilk defa olmuştum şimdi de oldum ve çok fazla sürüyor ilk olduğumda 8 un sürmüştü lütfen cevaplar mısınız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir