Perşembe , Ekim 22 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Adet olduktan sonra boy uzar mı?

Adet olduktan sonra boy uzar mı?

Ergenlik dönemindeki hızlı boy artışının nedeni kızlarda artan östrojen hormonunun, erkeklerde artan testosteron hormonunun, büyüme hormonunun etkisini arttırması ve de ayrıca bu hormonların kendi başlarına da boy artışını uyarmalarıdır. Kızlarda salgılanan östrojen hormonunun boyun uzamasını sağlayan büyüme kıkırdakları üzerindeki olgunlaştırıcı etkisi fazla olduğu için,  adetlerden sonra büyüme kıkırdakları hızla kemikleşip, kapanır. Bu nedenle, adetlerden sonra kızların boyu az uzar. Düzenli adet görenlerde boy artışı, ilk adetten  sonra ancak  5-6 santimetre civarında olur.

Kızlarda en hızlı büyüme, adetten hemen önce yani 12 yaş civarında gerçekleşirken, erkeklerde 13.5 yaşında meydana geliyor. Bu dönemde yaklaşık 2 yıl içinde 6-8 santimlik boy uzaması gözleniyor. Kızlarda büyüme ilk adetten sonra yavaşlasa da tamamlanmıyor. Kız çocuklarda boy uzaması ergenliğe kadar devam eder. Bu genelde 16 yaşa kadar devam eder. 11-13 yaş grubundaki hızlı uzama döneminden sonra kızlarda hormonlara bağlı olarak bazı kadınsal değişimler başlar.

Adet görme uzamaya engel olur mu? Adet olduktan sonra boy uzar mı?
Büyümenin durması, uzun kemiklerdeki büyüme kıkırdaklarının kapanması anlamına geliyor. Bu durum, kemik yaşı tayiniyle anlaşılıyor. Büyüme kızlarda adetten sonraki 2-3 yıl içinde duruyor. Kız çocuklarının boyları adetten sonra ortalama 6 santim uzuyor, adetlerin düzensiz olması halinde uzama daha fazla oluyor. Adet görmeden sonra daha yavaş bir boy uzaması beklenir. Bu yavaşlama ile birlikte her yıl uzama miktarı azalarak devam eder ve yaklaşık 16 yaşında uzama sonlanır. Kız çocuklarında adet görme ve kadınsal değişimler geciktiyse uzamanın bir miktar daha devam etmesini bekleriz.
Bunun tam tersi olan erken adet görmede kız çocukları kendi sınıf arkadaşlarına göre daha hızlı uzarlar ancak erken adet görüp erken erişkinliğe ulaştıkları için erken boy durması meydana gelir. Diğer arkadaşları bu boya yetişir veya geçebilirler.

Boy uzatan yiyecekler nelerdir?
Somon balığı derisiyle birlikte, balık çeşitleri, Havuç, balık, karaciğer, Yumurta Sarısı, Sığır, Kırmızı Et, Süt, Peynir, Elma, Yeşil, Sebze, Patates, Fındık, Sarı Sebzeler, badem, muz, Fıstık, tavuk, fasulye.
Çocuğumun boyu kısa mı, bebeğim nasıl uzar, kısa boylu çocukların boyunu nasıl uzatırız, ergenlikte boy kaç yaşına kadar uzar, 18 yaşında birinin boyu uzar mı, boyu uzatmak için neler yenir, hangi yiyecekler boyumuzu uzatır, çocuklar kaç yaşına kadar uzamaya devam eder?

Gelen aramalar:

 • adet olduktan sonra boy uzarmı
 • adet olduktan sonra boy uzar mi
 • adetten sonra boy uzatma yolları
 • adetten sonra boy nasıl uzatılır
 • adet olunca boy uzarmı
 • kızlarda adet olduktan sonra boy uzarmı
 • adet olduktan sonra boy ne kadar daha uzar
 • Kızlarda Ergenlikten sonra boy ne kadar uzar
 • kadinlarda adet görmeden sonra boy uzarmi
 • kızlar ergenlikten sonra uzar mı

Bunu okudunuz mu?

Regl döneminin kolay geçmesini sağlayacak 15 şey!

Yine zorlu dediğiniz o gün geldi. Kızlar regl dönemlerinizi kolaylaştırmak sizin elinizde. Her ay belli …

9 Yorum Yapılmış

 1. kızım henüz 11 yaşında adet oldu boyu uzar mı merak ediyorum

 2. merhaba 14 yaşındayım 12 yaşında ilk regl oldum boyum fazla uzamadı sizce daha uzar mı?

  • Merhaba nihal ben 10 yaşında ilk adetimi oldum ve adet olduğumda boyum 1.53’tü 1-2 hafta sonra boyuma baktım ve 1.56 olmuştu ve 10 yaşında olmama rağmen benim boyum 1.56

 3. 13 yasinda adet olan bir kizin boyu uzar mi?

 4. adet oldum ben ergenliğe girince kaç cm boy uzaması olur

 5. Merhaba boyum 1.50 adet görmeye başladım boyum uzamaz diye çok korkuyorum ve kendimi farklı hissetmeye başladım kendimi çok kötü hissediyorum çok da korkuyorum sizce ne yapmalıyım yaşım 12.5

 6. ama adet olmussun artık ve biraz erken olmussun canım 156 dan 15 16 yasına kadar 1 cm 3 cm felan uzarsın ondan sonra durur eyr duzenli spor ve uyursan 160 olur ama kısasın 160 degilde biraz cabla 1.65 olursun 🙂 ben 12 yasımda oldum boyum 160 dı şimdi 173 ve ince oldugum için cok güzel bir fizi sahibim

 7. Ben 11 yasimda adet oldum boyum 1.48 simdi 13 yasim var boyum 1.55 di annemin boyu 1.55 babamin ise 1.60 sizce benim boyum cikarmi kac olur?

 8. Merhavba ben regl 10 yaşımda oldum boyum 146 dı bundan sonra boyum uzar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir