Cumartesi , Ekim 31 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Adet (Regl) öncesi göğüslerim neden ağrıyor?

Adet (Regl) öncesi göğüslerim neden ağrıyor?

Her kadın genellikle adet (regl) öncesi göğüs ağrısı şikayeti yaşar. Regl döneminin hemen öncesinde göğüslerinin ağrıdığını hisseder. Adet (Regl) öncesi göğüslerim neden ağrıyor? diye cevap arar.

Regl döneminin öncesindeki göğüs ağrısı hormonlarındaki değişiklikten kaynaklanır. Bu hormonlar sıvıların göğüslerinde toplanmasına neden olur ve bu ağrıya ya da onları daha ağır hissetmene sebep olur. Adet (regl) dönemi sonunda bu rahatsızlık sona erer.

Adet kanaması öncesi 1-2 hafta boyunca görülür ve kanama sonrası rahatlama olur. Sık görülen meme ağrılarıdır, üreme çağındaki kadınların üçte ikisinde görülmektedir. Adet (regl) öncesi ağrılara döngüsel ağrılar denir. Döngüsel ağrılar her iki memede de oluşur. Memelerin bütününde ağrı olmakla birlikte özellikle üst dış kısımlarda, koltuk altına doğru yayılan ağrılardır. Ağrılarla birlikte memelerde hassasiyet, şişlik ve dolgunluk hissi de oluşabilir; genellikle künt ve rahatsız edici bir ağrıdır.

Dalgalanan hormon düzeyleri adet öncesi meme şişmesi ve hassasiyeti ataklarının çoğunu sebebidir. Normal bir adet döngüsü sırasında hormonlar yükselir ve düşer. Hormonal değişikliklerin tam zamanlaması her kadında değişiklik gösterir. Östrojen meme kanallarının genişlemesine neden olur. Progesteron üretimi süt bezlerinin şişmesine neden olur. Bu olayların her ikisi de göğüslerinizde ağrı hissetmenize yol açabilir.

Östrojen ve progesteron hormonlarının ikisi de adet döngüsünün ikinci yarısında (tipik 28 günlük bir döngünün 14. ile 28. günleri arası) artış gösterir. Progesteron seviyeleri adet öncesindeki hafta boyunca yükselme gösterirken, östrojen döngünün ortasında zirve yapar.

Östrojen içeren ilaçlar da memede hassasiyet ve şişlik gibi değişikliklere neden olabilir.

Adet döneminde görülen hormonal değişimlere bağlı yaşanan göğüs ağrıları ve hassasiyet tehlikeli değildir, ancak bu ağrılar dayanılmayacak kadarsa doktorunuza danışmanız gerekir. Ağrıları dindirici ve sizi rahatlatıcı ilaçlar, öneriler faydalı olur.

 

Bunu okudunuz mu?

Kızlar ilk adeti hangi yaşta görmeye başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genellikle 9-12 yaşları arasında başlar. Ortalama olarak ilk adetin görüldüğü yaş genellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir