Perşembe , Ekim 29 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Ergenlik Döneminde Kızlar Nasıl Sütyen Kullanmalı?

Ergenlik Döneminde Kızlar Nasıl Sütyen Kullanmalı?

Kızların çoğunda ergenlik göğüslerin büyümesi ile başlar. Göğüslerinizin büyüdüğünü meme uçlarının birisinin veya her ikisinin üzerinde küçük ve hassas bir kabarıklık meydana gelmesi ile fark edersiniz. Bu kabarıklık birkaç yıl içinde giderek büyüyecektir. Başlangıçta bir göğüs diğerinden daha büyük olabilir ve bu durum bazen göğüsler son şeklini alıncaya kadar sürebilir. Göğüsler gelişmeye başlayınca sütyen takma ihtiyacı duyarsınız. Bazı kızlar sütyeni ilk kez giydiklerinde heyecanlanırlar, çünkü bu kadın olmaya doğru ilk adımdır! Bununla birlikte bazı kızlar (özellikle arkadaşları arasında ilk kendileri sütyen taktığında) utanabilir. Sizin ilk sütyen giymeniz toplum içinde büyümüş muamelesi görmenize neden olacak ve onlar açısından bu durum utanma konusu değil sizin büyümenizden dolayı gurur konusu olacaktır.

ergenlik-sutyen-1

Genç kızlığa ilk adım atıldığında en önemli konulardan biri sütyen seçimidir. Göğüslerin doğru ve sağlıklı şekilde gelişmesi, göğüs ve beden sağlığının korunması bu dönemde çok önemlidir. Genç kızların gelişme döneminde doğru sütyen kullanımı ile bel ve sırt ağrılarının önlendiğini herkes bilir. Bu yüzden daha sağlıklı ve estetik görünüme sahip göğüsler için ilk sütyen seçimi oldukça önemlidir.

Sütyen seçerken yapılan ilk yanlış beğenilen her modelin alınmak istenmesidir. Bu hataya düşmemek ve doğru sütyeni almak için ilk önce göğüs ölçünüzü bilmeniz şarttır.
Ayarlanabilir askılara sahip sütyenlerden tercih edilmelidir.
Göğüs cupları göğüslerinizi doğru şekilde içine almalıdır. Açıkta kalan, yanlardan taşan cuplara sahip sütyenlerden tercih edilmemelidir.
Özellikle ergenlik çağına girildiğinde kullanılmaya başlayacak olan sütyenlerde sıkı sütyenler tercih edilmemelidir.

ergenlik-sutyen-2

 

Genç kızlığa adım atarken kullanılacak sutyenler

Genç kızlığa geçiş dönemi oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde vücut gelişmeye ve uzuvlarının tam işlevlerini görmesi ve sağlıklı şekilde gelişmesi için bazı önlemler alınmalıdır. Özellikle genç kızlarda göğüs gelişiminin sağlıklı olması ve olması gereken boyuta sağlıklı şekilde gelmesi gerekir. Bunun için dolgulu, destekli, silikonlu, sert sütyenler yerine göğse baskı yapmayan sadece gelişme çağında dış olumsuz etkilere karşı göğsü koruyacak tür sütyenler takılmalıdır.

Özellikle ergenlikten genç kızlık dönemine ve en son yetişkinlik döneminde kadınların yapacakları sütyen tercihi oldukça önemlidir. İlk defa sütyen takacak kızlar nasıl seçim yapmalıdır konusunda en büyük görev annelere düşmektedir. Çünkü ergenlikten genç kızlığa geçiş döneminde çabuk büyüme hevesi ve daha gösterişli sütyen takma isteği daha ağır basar. Ancak ergenlik döneminden başlayarak genç kızların doğru sütyen kullanması gerekir.

Bu konuda anneler, kızlarına karşı oldukça hassas davranmalı ve gelişme çağındaki bir genç kız için sütyen seçiminde kızına yardımcı ve destek olmalıdır. Baskı yapmayan, sert olmayan, pamuklu kumaşlardan tercih edilecek sütyenler ile genç kızların göğüs gelişimini desteklemelidir. Yani genç kızlık döneminde gelişmekte olan göğüsler için, yetişkinlere göre hazırlanmış sütyenler yerine sıkı ve sert olmayan, göğüs uçlarını göstermeyen kumaşlardan oluşan sütyenlerden kullanmaya alıştırılmalıdır.

ergenlik-sutyen-3

Modellere dikkat edilmeli

Genç kızlık döneminde kullanılacak ilk sütyen için sadece göğüs bölgesini kapatan cupsız, balensizsütyenler tercih edilmelidir. Ayrıca bu sütyenlerin taşıyıcı askıları da geniş olmalıdır. Sütyen göğüslere asla baskı yapmamalıdır.

Genç kızlık döneminde özellikle bu konuda annelere çok iş düşmektedir. Daha sağlıklı göğüslere sahip olmak ve normal gelişimini tamamlaması için annelerin kızlarına bu konuda destek ve yardımcı olması gerekir. Gelişimini tam olarak tamamlayan göğüsler için zaten daha sonra kalıplı, sert ve daha farklı sütyenlerden kullanılacağı genç kızlara gösterilmelidir.

ergenlik-sutyen-4

Ergenlik döneminde sütyen seçimi

Ergenlik dönemi, bir kızın hayatındaki en önemli dönemdir. Bu dönemde vücut şekillenmeye ve gelişimini tamamlamaya başlar. Bu dönemde kullanılacak sütyenler çok önemlidir. Bu yüzden ergenlik dönemindeki kızlar sütyen takarken sadece vücutlarında oluşmaya başlayan göğüs çıkıntılarını rahatsız olmayacak şekilde kapatmak için sütyen takmalıdır. Yani göğüslerin tam olarak gelişimini tamamlaması ve sağlıklı gelişmesi için baskı yapmayacak penye türü sütyenlerden kullanmaları gerekmektedir.

Göğüs uçlarının daha yeni yeni çıkmaya başladığı ve hafif şekilde göğüs kaslarının gelişmeye başladığı dönemde sadece üstünü örtmek ve kızların rahatsız olmaması için bu tip sütyenlerden kullanmaları şarttır. Penye kumaşlı, geniş askılı ve kesinlikle göğüs bölgesine baskı yapmayacak sütyen türleri kullanılmalıdır.

ergenlik-sutyen-5 

Neredeyse her genç kızın, özellikle göğüsleri gelişirken sorunları olabilir. Dolgun göğüslü kızlar çok fazla ilgi çektiklerini düşünebilir ya da göğüsleri sırt ve omuz ağrısına sebep olabilir. Daha küçük göğüslü kızlar da göğüslerinin moda dergi kapaklarındaki göğüslere benzemediğini düşünebilir ve hiç bir zaman dolgun göğüsleri olan arkadaşları gibi alımlı hissetmeyeceklerini ya da olmayacaklarını ya da erkeklerin onlarla dalga geçeceklerini düşünebilirler.

 

Gelen aramalar:

 • 12 yaşındaki kızın göğsü nasıl olmalı
 • 15 yaşındaki kızın göğsü ne kadar olmalı
 • kizlarin sutyenleri
 • 16 yaşındaki kızın göğsü nasıl olmalı
 • 12 yaşındaki kızların göğüsleri
 • 13 yaşındaki kızın göğsü ne kadar olmalı
 • 14 yaşındaki kızın göğsü ne kadar olmalı
 • ergen sütyeni
 • 17 yaşındaki kızın göğsü ne kadar olmalı
 • kizlarin gogusleri

Bunu okudunuz mu?

Regl döneminin kolay geçmesini sağlayacak 15 şey!

Yine zorlu dediğiniz o gün geldi. Kızlar regl dönemlerinizi kolaylaştırmak sizin elinizde. Her ay belli …

14 Yorum Yapılmış

 1. çok işime yaradı

 2. ben 13 yaşımdayım biraz göğüslerim büyüdü bu sütyenleri nereden bulacam ya

 3. ilk resimdeki çok güzel pembe olan ondan istiyorum

 4. bende artık sutyen kullancam

 5. 16 yaşındaki kız kaç beden sütyen giymeli?

 6. ben atlet kullanıyorum göğüslerim göğüslerim daha büyümedi bende sutyen takmak istiyorum

 7. kızım ergenliğe giriyor gögüsleri belli olmaya başladı sutyen için fikir edinmiş oldum

 8. 15 yaşındaki kızın göğsü ne kadar olmalı?

 9. annem alıştırma sütyeni almış ama beğenmedim ben buradakiler daha güzel

 10. 14 yaş için sutyen modelleri harika

 11. Ben 16 yaşındayım ama göğsüm yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir