Perşembe , Ekim 29 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenlikte Akıntı Neden Olur?

Ergenlikte Akıntı Neden Olur?

Ergenlikte akıntı, çocukluktan genç kızlığa geçiş döneminde birtakım hormonal değişimler olur. Bu değişimler adet kanamaları başlatırken bir yandan da genital bölgede değişikliklere neden olurlar. Kızlarda ergenlik dönemi, göğüslerin büyümesi ve tüylenme ile başlar. Ergenlik 7-14 yaş arasında gerçekleşir. Ergenlikteki akıntı, vajinanın mikroplara karşı korunmasında oldukça önemli rol oynadığı gibi onu nemlendirmeye yarar. Ergenlik döneminde iç çamaşırınız da beyaz veya sarı akıntılar görülmektedir. Bu vajinanın doğal nem kaynağıdır. Gayet normal bir durumdur ve muhtemelen 6 ile 18 ay arasında adet görmeye başlayacağına işaret eder. Fakat akıntı zar zor fark edilebilir ve az miktarda görülebilir. Ergenlikte vajinal akıntı bakirelerde vajiinal akıntı olarak bilinmektedir. Günümüzde bir çok kız çocuğu belli bir yaşa gelince ergenlik dönemine gelmesi ve bunun ardından akıntı gerçekleşmesiyle adetinin yaklaştığını bilmelidir.

Kızlarda ergenlik dönemlerinde meydana gelen vajinal akıntı, kadınlık hormonlarının çalışmaya başladığını bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kızlar bu dönemden itibaren regl olmaya başlamakta ve her ayın belirli dönemlerinde kanama yaşamaktadır. Haliyle bu duruma vajinal akıntı gibi olguların da meydana gelmesine neden olmaktadır. Uzmanlar tarafından normal kabul edilen vajinal akıntı, renkli ve kokusuz olduğu sürece korkulacak bir durum bulunmamaktadır. Ancak akıntının kokulu ve renkli bir yapıda olması bir an önce doktora görünmenin en açık göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fakat bu durum ile karşılaşan kızlar bilgisi olmadığı için daha çok annesi veya kız arkadaşlarından sorular sorarak nedenlerini öğrenirler. Ergenlikte başlayan bu vajinal akıntı tüm hayat boyunca devam edecek bir akıntıdır. Ergenlik dönemlerinde meydana gelen vajinal akıntı, kadınlık hormonlarının çalışmaya başladığının bir göstergesi olmaktadır. Bu dönemden itibaren regl olmaya başlanır ve her ay düzenli bir tarihte kanama olmaktadır. Ergenlikte olan bu akıntı renksiz ve kokusuz olduğu sürece kesinlikle sıkıntılı bir durum olmamaktadır. Ergenlikle başlayan bu akıntılar uzun süre devam ederek cinsel ilişki sırasında erkekten alınan spermlerin yumurtaya ulaşmasında oldukça etkili olmaktadır. Bu nedenle vajinal akıntı mutlaka yaşanması gereken bir olaydır. Ayrıca ergenlikte başlayan bu akıntılar doğurganlığa yardımcı olmaktadır.

Herkesin boyu ve kilosu nasıl aynı değilse, akıntı miktarı da kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Fakat görülen akıntı farklılıkları şu şekilde ise önlem alınmalıdır.

AKINTI TEDAVİSİ

Her akıntı bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Adet döngüsünün belli dönemlerinde şeffaf, kokusuz ve bir şikayete neden olmayan akıntı normaldir. Bu tür akıntılar hormonların etkisi ile olur ve kendiliğinden geçer. Bu tür akıntılar için doktora gitmeye ve tedavi görmeye gerek duyulmaz.

Vajinal akıntılarda akıntının miktarı önemli değildir ve bazen normal bir akıntı da fazla olabilir. Vajinal akıntı sarı- yeşil, gri, balık kokusu gibi kokan, peynir parçaları şeklinde ise, akıntının yanı sıra yanma, kaşıntı var ise enfeksiyonel bir sorun olma ihtimali yüksektir. Kız çocuklarında vajinal akıntı tedavisinde ilk yol, çocuğa genital bölge temizliğini öğretmek olmalıdır.

  • Akıntı kötü kokulu yada sarı ve yeşil ise önlem alınmalıdır.
  • Süt kesiği gibi ve ekşi kokmasın da önlem alınmalıdır.
  • Yanma veya kaşıntı hissi var ise önlem alınmalıdır.
  • Kızarıklık ve şişlik var ise önlem alınmalıdır.

Ergenlikte akıntı ilk önce kişinin kendini kötü hissetmesine, koktuğunu düşünmesine ve psikoloji baskı oluşturmaya başlar. Fakat ergenlik dönemindeki gençleri bilgilendirmek ve yönlendirmek daha sağlıklı olur çünkü psikolojik olarak sıkıntıya giren ergen kanamada sıkıntı yaşar ve o süreç hep sıkıntı gibi gelir kendisine. Ergenlikte akıntı artık kişinin büyüdüğünü ve vücudun yavaş yavaş değişime girdiğini gösterir. Ergenlikteki akıntı kişinin sağlığı açısından da oldukça faydalı olup bütün vajina iç duvarındaki mikropların dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Fakat ergenlikteki akıntı sıklıkla ve aralıklarla görülmesi adetin yaklaştığını ve olacağını belirtir. Bu akıntı menopoz ile son bulur. Fakat menapoz sonrası devam ederse bile sıkıntı olmayıp kişi için daha sağlıklı olur çünkü stres ve çevrenin oluşturduğu gerginlik bu şekilde gevşeyerek azalır. Akıntı sonrası genital bölgenin temiz tutulması oldukça önemlidir örneğin ılık su ile yıkayabilirsiniz fakat alkol ve parfüm içeren temizlik malzemeleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bunu okudunuz mu?

Adet kanaması (Regl) kaç gün sürer?

Adet (Regl) kaç gün sürer? Adet kanamaları (regl) 2 ile 7 gün arasında normal bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir