Salı , Ekim 20 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / İlk adet belirtileri nelerdir?

İlk adet belirtileri nelerdir?

İlk adet belirtileri, ilk ne zaman regl olacağım? kız çocukları ve ebeveynlerinin merak ettiği konular arasında gelmektedir.

Kız çocuklarında ilk adetin (reglin) yaklaştığını gösteren belirtiler

Göğüslerinin belirginleşmesi: Önce, göğüslerde “kabarıklık” görülür. (Bundan sonra göğüslerin tamamen gelişmesi 3-4 yıl alabilir.) Kız çocukları genel olarak göğüslerin gelişmeye başladıktan sonra 2-3 yıl içinde ilk adeti olur.

Cinsel organ bölgesinin tüylenmesi: Göğüslerin şekillenmeye başladıktan hemen sonra, hemen hemen bütün kızlar da cinsel organının çevresinde tüylenme olur. Önce ince ve yumuşak olan bu tüyler, zamanla kalınlaşacak. Genellikle bu tüylenmeden yaklaşık 1-2 sene sonra da kızlar ilk adeti olur.

Akıntı: İlk adetin başlamasına büyük bir işarettir. Beyaz ya da sarımsı renkte vajinal akıntı oluşmaya başlayacak. Kızlar iç çamaşırlarının kirlenmesini önlemek için günlük ped kullanmaya başlayabilirler. Bu akıntının başlamasından yaklaşık 6-12 ay (18 aya kadar uzayabilir) sonra ilk adet (regl) olmaya başlayabilir.

İlk adete nasıl hazırlanmalısınız?
En iyi hazırlık annenizle konuşmak olacaktır. Bu durumu her kadının yaşadığı düşünülürse konuyu konuşmaktan çekinmenize gerek yok. Sonuç olarak o da sizinle aynı şeyleri yaşıyor ve en doğru önerileri yine ondan alabilirsiniz.
Kanama belirli bir saatte hatta günde meydana gelmediği için; okuldaki dolabında bir ya da iki tane, sırt çantanda da bir tane ped taşımak iyi bir fikirdir. Böylece ilk regl olduğunda hazırlıksız yakalanmamış olursun. Hatta zamanında müdahale edemediğiniz kanamalar için yanınızda yedek bir iç çamaşırı bulundurmak iyi bir çözüm olabilir.
Kanamanın olacağını düşündüğünüz günlerde çok sıkı ve açık renkli kıyafetler giymeyin.

Adet (regl) belirtileri

 • Göğüslerde büyüme, hassasiyet
 • Vücudun su tutma kapasitesinin artmasına bağlı olarak 1-2 kilo artışı
 • İştahın artması
 • Baş ağrısı
 • Sebepsiz yere sinirlilik hali
 • Huzursuzluk
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Mide bulantısı
 • Aşırı terleme hali
 • Uyku bozukluğu
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Yorgunluk hali
 • Akne
 • Sırt ağrısı
 • Rahim bölgesinde baskı hissi
 • Düşük enerji

Kız çocukları ilk adeti kaç yaşına kadar görürler?

İlk adet yani menarşın ortalama yaşı 12,5’dur ancak 10–14 yaşları arasında da ilk adet görülebilir. İlk adet yaşı sosyoekonomik durumun iyileşmesi, beslenme durumunun düzelmesi gibi nedenlerle daha erkene çekilmiştir. Türkiye’de artık, ortalama 11,5 yaş civarında ilk adet görülmektedir.
Normal menstüral siklus 28 günde bir (21–45 gün arası) olur, 3–7 gün sürer ve 30-40 ml. kan kaybedilir. 16 yaşına kadar bir genç kızın cinsel belirtileri oluşmamış ve henüz adet görmemiş ise veya 18 yaşına gelmiş ve cinsel belirtiler oluşmasına rağmen adet görmemiş ise amenore (adet görememe) tanısı konur, incelenmesi gereken bir durumdur.
Adet gören bir kızın 3 siklus arka arkaya adet görmemesi veya en az altı ay adet görmemesi yine amenore kabul edilip, tetkik edilir. Kızlık zarının kapalı olması, vajenin doğumsal yokluğu, değişik hormonal ve kronik hastalıklar nedenler arasındadır.

Adet döngüsü ve yoğunluğu zaman zaman değişebilir. Adet döngüsü genellikle 28 gün olarak kabul edilir (kadınlar 28 günde bir adet olurlar) ancak bazen 21 ile 35 gün arasında değişebilmektedir.

Yani normalden 1 hafta önce ya da 1 hafta sonra yaşanabilir. Ayrıca bazı dönemlerde kanamalar ve ağrılar hafifleyebilir ya da şiddetlenebilir. Bu değişiklikler hastalık, stres, seyahat, ilaç kullanımı, fazla kilo nedeniyle oluşmaktadır.

Normal bir adet kanaması, ilk 2 günü yoğun olmakla birlikte 5 güne kadar sürebilir.

Düzenli olarak güç gerektiren spor yapıyorsanız adetin gecikmesi ya da yıl içinde 1-2 kez adet döngüsünün pas geçilmesi normal olarak kabul edilir.

Ayrıca ilk 1-2 yıl adet döngüsünde atlamalar yaşanabilir.

Adet Öncesi

Adet öncesi hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle duygu durumu dalgalanmaları sık olarak görülmektedir. Ayrıca yine hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüslerin büyümesi gibi fiziksel değişimler meydana gelebilir. Kişi bu günlerde daha kolay duygulanabilir, kendini şiş hissedebilir.
Adet öncesi görülen bu değişimler şiddetli olduğunda bu duruma “Adet Öncesi Sendromu” adı verilir. Adet öncesi sendromu yaşayan kişilerde kolay sinirlenme, duygularda dalgalanmalar, vücudun su tutması ve şişlik meydana gelebilir.
Adet öncesi sendromu kanamanın başladığı günden bir kaç gün önce başlar ve adet sonrası ortadan kalkar.

Gelen aramalar:

 • ilk adet belirtileri
 • ergenlik döneminde adet olmayı nasıl anlarız
 • regl

Bunu okudunuz mu?

Kızlar ilk adeti hangi yaşta görmeye başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genellikle 9-12 yaşları arasında başlar. Ortalama olarak ilk adetin görüldüğü yaş genellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir