Salı , Ekim 20 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Kızı ilk defa adet olan anneler neler yapmalı?

Kızı ilk defa adet olan anneler neler yapmalı?

Ülkemizdeki bu konuda var olan yanlış gelenekler ve bilgisizlikler neticesinde ilk adet adeta en kötü deneyimlerden birisi haline gelir ve çocukta onarılması zor mental yaralanmalara neden olur. Eğer kızım ilk reglini oldu ne yapmalıyım diyenlerdenseniz ve ona doğru şekilde davranmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

Aşağı yukarı on iki, on üç yaşlarında kızınız ilk adetini olacaktır. Bu durum bir iki sene ileri ya da geriye gidebilir ancak her an gerçekleşebileceğine dair tetikte olmanız gerektiğini unutmayın. Zira gerçekleşen şeyin ne demek olduğunu ona anlatmak ve korkusunu atlatmasını sağlamak sizin elinizde. Bazı kızlar konu hakkında daha adet olmadan size sorular sorabilirler ancak bazıları ise adet olduktan sonra bile size danışmaya utanabilirler. En doğrusu bu konuda onu beklemeden yavaş yavaş kadın bedeni ve işleyişi hakkında ufak bilgileri ona vermeye başlamaktır. Annesi olarak kendi pedinizi ona gösterin nasıl kullanılacağını ne işe yaradığını anlatın. Anne kız sırları kızların hoşuna gidecektir. Belkide psikolojisi hazır bir şekilde adet olacağı günü sabırsızlıkla bekleyecektir

 • İlk regl her kadın için önemli bir dönüm noktasıdır. Dolayısıyla kızınıza regl’in korkulacak bir şey değil, doğal bir süreç olduğunu ve genç kızlığa ilk adım anlamına geldiğini açıklayın. Bunun için de, tatlı bir dille, kendi regl anılarınızı anlatın.
 • Kızınızın size regl’le ilgili sorular sormasına izin verin. Mesela ilk merak edeceği şey regl olacağını nasıl anlayacağıdır. Kızınızın sorularını, doğru bir araştırmayla ve sabırla dinleyerek, eksiksiz bir biçimde yanıtlamalısınız. Böylece aranızdaki güven bağı kuvvetlenir.
 • Kızınızın doğru ped’i bulması için ona yardımcı olun. Bu konuda tutucu ve inatçı davranmayın. Asıl önemli olan, onun kendisini rahat hissetmesidir.
 • Kızınız ilk regl’ini yaşadıktan sonra beraber adet takvimi hazırlayın. Böylece kızınız bir sonraki regl’i için daha hazır hisseder.
 • Regl ağrıları çekilmez olabilir. Bu konuda kızınıza yardımcı olun. Çünkü anne şefkati en az sıcak su torbası ve ağrı kesici kadar etkilidir.
 • Eğer henüz regl olmadıysa, kızınıza bir regl kiti hazırlayabilirsiniz. Bir ped, yedek bir külot, ağrı kesici ve sıvı sabundan oluşan bu kiti, kızınız her zaman yanında taşımalı. Bunun için de seveceği bir çanta seçebilirsiniz.
 • Kızınıza PMS’in ne olduğundan bahsedin ve bu dönemi en sakin şekilde geçirmesi için neler yapması gerektiği konusunda tavsiyeler verin.
 • Kızınızla regl ve hamilelik ilişkisi hakkında konuşun. Regl olmanın hamilelik için kurtarıcı olmadığını bilmeli.
 • Kızınızın regl döneminde kendisini dünyaya kapatmasına izin vermeyin. Arkadaşlarıyla görüşsün, bakım yapsın, eğlensin.
 • Kızınızın okulunda da regl bilincinin oluşmasına destek verin. Öğrencilerin ped temin edebilecekleri dolaplar, temiz tuvaletler, anlayışlı öğretmenler gibi.

Gelen aramalar:

 • kızı ilk defa adet olacaklar ne yapmalılar

Bunu okudunuz mu?

Regl döneminin kolay geçmesini sağlayacak 15 şey!

Yine zorlu dediğiniz o gün geldi. Kızlar regl dönemlerinizi kolaylaştırmak sizin elinizde. Her ay belli …

1 Yorum

 1. kız annesi olarak bir kız ilk adet olduğunda ne yapılır diye merak ediyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir