Salı , Ekim 20 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Kızıma adet (regl) olacağını nasıl anlatmalıyım?

Kızıma adet (regl) olacağını nasıl anlatmalıyım?

Kızıma regl olacağını nasıl anlatmalıyım? diye düşünüyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ergenlik çocukluktan çıkarak yetişkin bedenine doğru geçişin yaşandığı bir dönemdir. Adet görmeye başlamak ergenlik döneminin kız çocukları için en önemli olaylarından biridir. İlk adet kanaması (menarş) çocuk için artık kadın olmaya daha çok yaklaştığının ve çocuk doğurabilme yetisini de kazanmaya başladığının habercisidir.

Kız çocuğunun ilk adet kanaması ile karşılaşması heyecan verici, ürkütücü, şaşkınlık yaratıcı ve korkutucu olabilir. Konu hakkında daha önce yeterince bilgilendirilmemişse, bilgilerini sadece yakın çevresindeki hemcinslerini gözlemleyerek (anne, abla vb.) elde etmişse bu durumu anlamlandırması daha zor olacaktır.

Kız çocukları için birincil bilgi kaynağı ve modeli annedir. Çocuğun adet dönemine hazırlanması için bilgilendirilmesi ya da yönlendirilmesi annenin görevleri arasındadır. Bu sürecin sağlıklı geçirilmesini, cinsel kimlik ve cinsiyet rolleri ile barışık bir gelişim seyri göstermesini sağlamak, henüz ilk adet dönemine gelmemiş kız çocuğuna yaşayacakları konusunda doğru ve yeterli bilginin verilmesine bağlıdır.

Ergenler arasında içinde bulundukları dönemin onlarda meydana getirdikleri değişikliklere yoğun bir duyarlılık vardır. Kendilerini özellikle hemcinsleri arasında var olan gelişim ve değişimlerle kıyaslarlar. Kızlar ilk önce göğüslerin büyümeye başlaması ve belli bölgelerdeki tüylenme ile ilgili olarak hem cinslerindeki değişimi takip ederler. Aynı zamanda bu konular sohbetlerin içinde yer alır. Bir diğer ergende başlamış ancak kendisinde henüz gözleyemediği değişimler için de sabırsızlanır hatta kaygılanır. Adet görmeye başlamak ise genç kızlar arasında bir yanıyla endişe ile beklenen ancak diğer yanıyla kazandıracağı statü nedeniyle sabırsızlıkla beklenen bir gelişimdir.

Adet gören kız çocukları hangi sıkıntıları yaşar?
Adet başlangıcında hafif bir karın ve kasık ağrısı, uyku hali, yorgunluk, halsizlik ve sinirlilik, baş ağrısı olabilir. Östrojenin su tutucu özelliğinden dolayı oluşan ödem, baş ağrısına yol açar. İlk gün biraz daha fazla karın ağrısı ve daha koyu renkli kanamalar olabilir. Adetler ağrılı olabilir ve ilk birkaç yıl düzensiz görülebilir, bu tamamen fizyolojik bir olaydır. Hormonların tam olarak düzeninin oluşmamasına bağlıdır.

ERGENLİK DÖNEMİNDE İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT EDİLMELİ

Genelde göğüslerin büyümeye başlamasından yaklaşık iki yıl sonra ilk adet kanaması görülür. Adet kanamaları her zaman aynı sıklıkta olmayabilir ama genellikle 21-35 gün arasında gerçekleşir. Kanama süresi 3-7 gün arası sürebilir. Adet kanaması sırasında, ‘adet sancısı’ denilen kramplar olabilir. Genelde karnın hemen altında oluşan kramplardır. Ağrı bazen sürekli bir sancı, bazen de bir ağırlık duygusu şeklinde olabilir. Adet sancısı olduğunda ağrılarla baş edebilmek için basit kültürfizik hareketleri içeren egzersizler yapılabilir. Ilık bir duş alınabilir. Ağrıyan bölgeye sıcak su torbasıyla tampon uygulanabilir. Bunlar ağrının hafiflemesini ve baş edilebilir hale gelmesini sağlayacaktır. Normal günlük aktivitelere devam edilebilir ve en önemlisi zorunlu kalmadıkça ilaç kullanılmamalıdır.

ERGENLİKTE TEMİZLİK VE HİJYENİN ÖNEMİ ANLATILMALI

Adet kanamasının rahimden geldiği ve bu kanamanın sağlıklı bir gelişime işaret ettiği özellikle vurgulanmalıdır. Bir bebek dünyaya getirebilecek donanıma sahip olabilmek için vücudun hazırlıklara başladığı, kız çocuğunun içindeki bebek kesesinin her ay hazırlandığı ancak bebek olmadığı için bu hazırlığın dışarıya kanama yoluyla atıldığının söylemek yeterli olabilecektir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta, adet kanamalarının başlamasıyla birlikte, vücudun hamile kalabilecek donanıma sahip olamayacağı, bunun için en az iki yıl gibi bir süreye ihtiyaç olduğudur.

Kızınız ilk adet gördüğünde yanında olmayabilirsiniz tavsiyemiz ona bir kaç ped verip yanında çantasında taşımasını sağlamaktır bu hem psikolojik olarak hem de biyolojik olarak ilk adete hazırlık için güzel bir yöntem. Önceden doğru bilgilendirme yapmışsanız panik yapmayacaktır evet heyecanlanacaktır ama panik olmayacaktır. Eğer siz yanınızdayken olmuşsa benim küçük kızım büyümüş diyerek gülümseyerek sarılın ve öpün bir ped verin. Ped kullanımı konusunda mutlaka bilgi verin.

Aynı zamanda adet kanamalarının bir periyod takip ettiği anlatılmalıdır. Her kanamanın ortalama olarak 28 günde bir olduğu ve 3 ile 7 gün arasında devam ettiği bilgisi de verilmelidir. Ancak ilk adet görmeden sonraki bir yıl içinde düzensizlikler olabileceği de anlatılmalıdır. Adet kanamalarındaki aşırı düzensizliklerin ikinci yılda devam etmesi durumunda bir doktora başvurulabileceği çocuğa iletilmelidir ve bu durum anneler tarafından takibe alınmalıdır.

Adet kanamaları ile ilgili verilmesi gereken bilgilerden biri de hijyen konusudur. Özellikle bu dönemde rahmin açık olduğu ve bu nedenle mikrop alma riskinin de yüksek olduğu anlatılmalıdır. Kullandığı pedi sıklıkla değiştirmesi, genel vücut temizliklerine bu dönemde daha çok özen göstermesi ve umumi tuvaletleri kullanırken temizliklerine özellikle dikkat etmeleri gerektiği söylenmelidir.

Bu dönemde temizlik ve hijyen çok önemlidir. Bu yüzden ped kullanımı öğretilmelidir. Adet kanaması dönemi yaklaştığında çantasında ped bulundurması, kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Ergenlik sürecindeki değişiklikler çocuğunuz için endişe verici ve korkutucu olabilir, bu normaldir. Size düşen çocuğunuza her zaman onun yanında olduğunuzu belirterek güvende olduğunu hissettirmektir. Bu yüzden yaşadığının kötü, çirkin ve utanılacak bir şey olmadığını hissettirebilmek için küçük bir ergenliğe geçiş (regl) partisi verilebilir, kızınızın regl oluşunu hemcinsi arkadaşlarıyla paylaşmasının da yanlış bir şey olmadığı belirtilebilir. Sonuçta adet kanaması bir “hastalık” değil, gelişimsel sürecinin sağlıklı bir işleyişi olduğu da anlatılmalıdır. Cevaplayamadığınız ya da baş edemediğiniz bir sorunla karşılaştığınızda mutlaka bir uzman yardımı almaktan çekinmeyin.

Regl bir hastalık değildir!
Adet olduğunda “hastalandım” dememesi için onu yüreklendirin. Kimileri için sancılı olabilir, kimilerinin adeti ise daha uzun sürer… Ama adet görmek, sağlıklı bir süreçtir. Kız arkadaşlar arasında konuşulan, kulaktan dolma bilgilerle yapılan yorumlara kendini kaptırmaması için gerçekte neler olabileceğini de yumuşak bir dille anlatın.
Adet kanamasının neden olduğunu, doğurganlıkla ve kadın olmakla nasıl bir ilişkisinin olduğunu açıklamanız da bu açıdan önemli.
Yapılan araştırmalar adet görme ile ilgili pozitif tutum geliştiren kadınların adet öncesi sendromu ve sancılar gibi olumsuz etkileri daha az yaşadığını gösteriyor. Ciddi bir sağlık probleminiz olmadığı sürece adet dönemlerinizi ağrısız ve sıkıntısız geçirmeniz de mümkün. Düzenli beslenme, egzersiz ve pozitif yaklaşım ile olumsuz etkiler yaşamayabileceğiniz konusunda onu yüreklendirin.

İlk olarak kızınızı tebrik edin ve eğer çok korkmuş ya da panik olmuşsa sakinleştirin. Yaşamının farklı bir bölümüne, ergenliğe, büyümeye adım attığını, bedenine ait doğuştan getirdiği üreme sisteminin hayata geçtiğini belirtin.
• Adet döneminin doğal bir dönem olduğunu, bundan sonra kadına dair büyümenin hızlanacağı ve genç kızlığa girişin ilk adımı olduğunu ve bununla beraber içindeki çocuk tarafını bırakmasına gerek olmadığını anlatın.
• Adetin kirli ve pis olmadığını , tam tersine çok sağlıklı olduğunu söyleyin.
• Adet olmanın büyüyünce ve anne olmak istediğinde çocuk dünyaya getirmek için gerekli olduğunu belirtin.
• Adet olmanın ayıp ve utanılacak bir durum değil tam tersine kutlanacak bir durum olduğunu söyleyin.
• Adet döneminde kullanılan pedler ve nasıl kullanılacakları, hijyenle ilgili nelere dikkat etmek gerektiğini; örneğin, adet döneminde kokudan rahatsız oluyorsa, pedlerinin adetin yoğunluğuna göre sık değiştirmesinin gerekliliği, banyo yapmasında herhangi bir sıkıntı olmadığı, tam tersine bedenini rahatlatacağı ve kokuyu azaltacağı için olumlu etki yapacağını detaylı bir şekilde açıklayın.
• Adet olduğunda bunun dışardan anlaşılmasının mümkün olmayacağı bununla birlikte bunun ayıp olmadığı,
• Adet dönemimin hastalık dönemi olmadığı bu nedenle ‘hasta oldum’ yerine ‘adet oldum, mens dönemimdeyim’ demesinin daha doğru olacağını söyleyin
• Çok ağrısı oluyorsa, ağrıyı azaltmanın yollarından bahsedin. Mesela beslenmeye dikkat etmek, sporu, egzersizi hayatına yerleştirmek ve çok ağrı oluyorsa bir uzmana başvurma konusunda rahat olması gerektiğini anlatın ve bu konuda rahatlamasını sağlayın.
• Adet döneminin kendisinin özeli ve mahremi olduğu ve sadece dilediği kişilerle paylaşılacağı, dışardan anlaşılmayacağı ve bu dönemde eve kapanmasın gerekmediğini söyleyin.
• Kendi bedenini sevmenin ve korumanın ve HAYIR diyebilmenin önemini anlatın.
Adet olmakla ilgili bu bilgileri paylaşmak kızınızın kendi bedeniyle, cinselliğiyle barışık olmasına yardım ederken, kurduğunuz iletişimi de güçlendirecektir.

Gelen aramalar:

  • _some_qunique_referrer_placeholder_

Bunu okudunuz mu?

Kızlar ilk adeti hangi yaşta görmeye başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genellikle 9-12 yaşları arasında başlar. Ortalama olarak ilk adetin görüldüğü yaş genellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir