Salı , Ekim 20 2020
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik / Kızlar ilk adeti hangi yaşta görmeye başlar?

Kızlar ilk adeti hangi yaşta görmeye başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genellikle 9-12 yaşları arasında başlar. Ortalama olarak ilk adetin görüldüğü yaş genellikle 13’tür. Bunun alt yaş sınırı 9 ile 12 yaş, üst yaş sınırı ise 14 ile 16 yaşa kadar çıkabilmektedir. Kızlardaki bazı değişimlere bağlı olarak adet kanaması ergenliğe girildiğinin de kesin göstergesidir. Kızların gördükleri ilk adete menarş ismi verilir. 9 yaşından önce adet görmeye ise erken menarş denmektedir. 9 yaşından önce adet görülmesi erkendir.

Kızlar İlk Adeti Hangi Yaşta Görmeye Başlar?

Kızlar 9-12 yaşları arasında ilk adeti (regl) görmeye başlar. 9 yaşından önce görülen adet (regl) erken olarak kabul edilir.

Kadınların ergenliğe erişmesiyle birlikte menopoz dönemine kadar ortalama her 28 günde bir tekrarlanan ve sadece gebelik sürecinde duran olaya regl, halk arasındaki deyimiyle adet kanaması denmektedir.

Erken menarşın birden çok nedeni olabilmektedir. Dışarıdan alınan ilaçlar, böbrek üstü bezlerinde yaşanan çeşitli hastalıklar, yumurtalıklar ile alakalı hormon salgılayan çeşitli tümörler erken adet görmenin başlıca nedenlerindendir. Bazı durumlarda erken menarşın nedeni tespit edilemez ve bu durum idiyopatik olarak adlandırılır. İlaca bağlı erken yaşta görülen adetin kız çocuğu için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bir süre sonra kanama kendiliğinden geçmektedir. Ancak diğer durumların mutlaka değerlendirilip tedavi edilmesi gerekmektedir. Erken yaşta adet görmeye başlayan kız çocuklarının kemik epifizleri erken kapanabilir ve bu nedenle boyları kısa kalabilir. Bunu önlemek için ve çocuğa psikolojik destek vermek için bazı tedaviler uygulanır.

Adetin en geç kaç yaşına kadar başlaması gerekir?

Kız çocuklarında ilk adet kanamasının en geç 14 yaşında başlaması gerekir. Adet kanaması dışında tüylenme ve göğüslerde büyüme gibi diğer ergenlik belirtileri başlamışsa adet kanaması için 16 yaşına kadar beklenebilir. Bu yaşlara kadar adet (regl) kanaması başlamamışsa vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Bu yaşlara kadar hiç adet başlamamasına primer amenore denir.

Adetin başladığı ilk yıllarda (ergenlik döneminde) düzensiz olması normaldir, hatta 3-5 ayda bir adet görmeler gerçekleşebilir. Bu durumlarda genellikle adet düzenleyici tedavi vermek yerine beklemek tercih edilir çünkü hastanın yaşı büyüdükçe genellikle en geç 16-17 yaşına vardığında adetler düzene kendiliğinden girer.

Gelen aramalar:

  • ilk adet nasıl anlaşılır

Bunu okudunuz mu?

Regl döneminin kolay geçmesini sağlayacak 15 şey!

Yine zorlu dediğiniz o gün geldi. Kızlar regl dönemlerinizi kolaylaştırmak sizin elinizde. Her ay belli …

1 Yorum

  1. kızlar ergenlik döneminde erkeklere göre daha az tepkili oluyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir