Cumartesi , Ekim 31 2020
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Regl Nedir? Regl Olmak Nedir?

Regl Nedir? Regl Olmak Nedir?

Kızların ergenliğe girmesiyle birlikte menopoz dönemine kadar ortalama her 28 günde bir tekrarlanan ve sadece hamilelik döneminde duran olaya regl, halk arasındaki deyimiyle adet kanaması denmektedir. Regl olunduğunda vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki küçük açıklıktan geçerek, rahimden akar ve vajina yoluyla vücuttan çıkar. Kadınların doğasında olan her ay gerçekleşen bir kadınsal durumdur. Çoğu adet döngüsü 3 ya da 5 gün sürmektedir.

Regl kanamaları kızlarda genel olarak ilk kez 9 ile 12 yaşları arasında başlamaktadır. Ortalama olarak ilk adetin görüldüğü yaş genellikle 13’tür. Bunun alt yaş sınırı 9 ile 12 yaş, üst yaş sınırı ise 14 ile 16 yaşa kadar çıkabilmektedir. Kızlardaki bazı değişimlere bağlı olarak adet kanaması ergenliğe girildiğinin de kesin göstergesidir. Regl olmak (adet kanaması, ay hali, aybaşı) çocukluktan genç kızlığa adım atmaktır.

Kızların gördükleri ilk adete menarş ismi verilir. 9 yaşından önce adet görmeye ise erken menarş denmektedir.

Regl kanaması rahim içi tabakasında oluşan dokuların kan ile vücuttan atılmasıdır. Tıbbi olarak regl, endometrium yani rahim iç tabakasının her adet döngüsünün bitiminde kan ile dökülmesidir. Östrojen hormonunun etkisi ile rahmin iç tabakası adet döngüsünün ilk başladığı zamanda kalınlaşmaktadır. Bu duruma proliferasyon denmektedir. Regl kanamasının sebebi, olası bir hamilelik için hormonların etkisiyle kalınlaşan rahim iç tabakasının, sperm ile yumurta döllenmediği takdirde vücuttan atılmasını sağlamaktır.

Regl, kadınlarda rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların, üreme ve döllenme amacıyla kan ile birlikte vücuttan atılması şeklinde gelişen fizyolojik bir süreçtir. Tıp dünyasında menstrüasyon, halk arasında ise aybaşı, adet kanaması, regl ya da hayız olarak bilinir. Ergenlikle birlikte kadın vücudu her ay kendini hamileliğe hazırlanır, gebelik gerçekleşmez ise rahim astarını döker ve bu kan ile birlikte dışarı atılır.

Ergenlik dönemine girmiş her kız çocuğunun doğal olarak regl olması gerekmektedir. kimi kadında çok şiddetli sancılarla geçen adet dönemi, kabusa çevirir hayatı.Nadir de olsa bazı kadınlarda bu konuda çok şanslıdır, adet dönemlerinde hiç ağrı çekmez ve çok hafif geçirir. Regl günleri normal olarak 5 gün ve bir hafta arası değişmektedir, adet günleri de kişiye göre değişir.

Regl Kaç Yaşında Görülür?

İlk regl kanaması 8 yaşından başlayarak 16 yaşına kadar değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle genç 12 yaş civarında ilk regl görülmektedir.

Regl en geç hangi yaşa kadar kesin olarak yaşanmalıdır?
Kız çocuklarındaki regl kanaması için en üst yaş sınırı genellikle 14 yaş olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu yaş sınırı 16’ya kadar yükseltilebilir. Bu durumda da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kız çocuğunun vücudundaki tüylenme, göğüslerde büyümeye bağlı olarak regl kanaması 16 yaşına kadar sarkabilir. Ancak 16 yaşından sonra genç kız halen adet kanaması göremediyse mutlaka bu durumun doktora bildirilmesi gerekmektedir. Genç kızın 16 yaşından sonra 18 yaşına kadar hiç regl kanaması yaşamaması durumuna tıp literatüründe primer amenore denmektedir.

Regl Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüslerde şişlik hissi
  • Karın ağrısı
  • Bel ağrısı, kimi zaman sırta vurabilir
  • Daha kolay üşüme ve soğuğa hassasiyet
  • Kimi bayanlarda baş ağrısı
  • Aşırı gergin olmak ve duygusal değişim
  • Kimi bayanda iştah açılması ya da mide bulantıları
  • Kasıklarda ağrı ve kramp
  • Yorgunluk halsizlik

Adet kanamasının en belirgin belirtilerinden biri ağrı ve sancılardır. Genellikle karın alt bölgesinde, rahimde oluşur. Bilinen tüm ağrılardan farklı olan adet sancıları, kadınların en az yarısında görülmektedir. Fiziksel yapı, rahim yapısı, kistik oluşumlar, soğuk algınlıkları gibi çeşitli nedenlerle yahut tamamen bir neden olmadan sadece adet sancısı olarak görülebilmektedir. Adet söktürme olarak bilinen ve halk dilinde sıkça kullanılan terim ile adet kanaması başladığında genellikle ağrı geçmektedir. Bazen ilk gününde de ağrı ve sancılar olduğu belirtilmektedir.

Belirtilerinden biri de kadınların ruh halidir. Hatta şarkılardan ilham alınarak ”asabiyim ben” şarkısı söylenir, sinirli ruh halinin sebebi ifade edilir. Adet sökene kadar genellikle gergin ve sinirli olan kadınlar, adet kanaması başlamasıyla dingin ve rahat ruh haline yeniden dönerler. Rahimde gerçekleşen bu aktivitenin döngüsü, tamamen beyin tarafından kontrol edilmekte, vücuttan atılan dokuların gerginliği yansımaktadır.

Bazı kadınlarda şişlik ve göğüs ağrısı olduğu belirtilmektedir. Hormon değişiklikleri ve farklı süreç yaşanan regl döneminde; karın, göğüs, ayaklar ve bazı bölgelerde şişlikler olması normal kabul edilmekte, kanama başlamasıyla geçmektedir. Şişkinliklere aşırı tuz tüketimi neden olarak gösterilebilmekte, ağrı ve sancılara ise sigara, kafein tüketimi etkilediği belirtilmektedir.

Diğer belirtileri arasında ise; yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, alınganlık, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı ve ruh hali değişikliği, iştah farklılıkları, aşırı tatlı yeme isteği, cinsel ilişki isteğinde farklılıklar, mide bulantısı, uyku farklılıkları, şişlik ve kilo artışı, ateş ve soğuk ter gibi belirtiler ifade edilmektedir. Her kadında bu belirtiler görülmese de ortalama belirtiler bu şekildedir.

Bunu okudunuz mu?

Adet kanaması (Regl) kaç gün sürer?

Adet (Regl) kaç gün sürer? Adet kanamaları (regl) 2 ile 7 gün arasında normal bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir